Ekod.net | Online Encrypted Text And File Sharing

Ekod.net is a secure website where you can share your texts and files online. Take a short link to your notes and share them with your friends.

Online Encrypted Text And File Sharing. | Encrypt and share your notes with a link that disappears automatically after reading

Bitcoin Teknolojisi Nedir?

46

Dünya sürekli olarak çeşitli değişken teknolojilere sahip olmuştur. Bu teknolojilerin bazıları muazzam bir potansiyele sahipken, çoğu belirli bir süre hayata hakim olma eğiliminde ve sonunda yerini başka bir teknolojiye bırakmaktadır. Bitcoin teknolojisi de muazzam miktarda potansiyele sahip teknolojilerden biri olmaktadır. Bu teknoloji, nispeten daha kısa bir süredir var olmakla birlikte dünyanın çok önemli bir bölümüne hakim olmada önemli başarılar göstermiştir.

Şu anda, daha önce kullandıkları teknolojiden bu teknolojiye geçiş yapan çok sayıda işletme vardır. Tüm bu nedenlerden dolayı, bu özel teknoloji türü konusuyla ilgili hala çok fazla kafa karışıklığı mevcuttur. Bu özel teknoloji türünün çeşitli yönlerini açıklanmadan önce blok zinciri teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain teknolojisi başlangıçta blok zinciri olarak biliniyordu. Blockchain teknolojisi aslen 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı bir kişi tarafından oluşturuldu. Bu teknolojiyi daha iyi anlamak için, bu teknolojiyi büyüyen bir kayıt listesinden başka bir şey olarak düşünmek gereklidir. Bu sürekli büyüyen kayıtlar bloklar olarak bilinir. Tüm bu bloklar kriptografi yardımıyla birbirine bağlanır. Her bir blok en az 3 ana bileşen içerir. Ve her bir blokta bulunan bu üç ana bileşen; zaman damgası, önceki bloğun kriptografik karması ve işlem verileridir. Bu işlem verileri ayrıca genellikle bir Merkle ağacı kök karması ile temsil edilir. Blok zinciri teknolojisi, açık olması ve herhangi iki farklı taraf arasında gerçekleştirilen işlemleri kaydetme kapasitesine sahip bir tür dağıtılmış defter olması ile karakterize edilen bir teknoloji türü olarak da tanımlanabilir. Bu işlemler de doğrulanabilir, kalıcı ve verimli bir şekilde kaydedilir.

Blockchain teknolojisi, başlangıçta, Bitcoin olarak kripto para birimi adlarına bir tür kamu işlem defteri olarak hizmet etme amacı ile oluşturulmuştur. Ayrıca, bu teknolojinin yıllar içinde katlanarak büyümesinin arkasında birkaç neden vardır.

Bu teknolojinin katlanarak büyümesinin en büyük nedenlerinden biri, bu teknolojinin tüm kullanıcılarına olağanüstü güvenlik sağlamasıdır. Blok zinciri teknolojisine girilen işlem verileri veya diğer herhangi bir veri parçası, her türlü değişikliğe karşı son derece dirençli olma eğilimindedir. Bu özel gerçek nedeniyle, dünyanın her yerinden çeşitli şirketler ve işletmeler artık güvenlik ve gizlilik özelliklerini bu yapı ile geliştirmeyi seçebilirler.

Bitcoin nedir?

Blockchain teknolojisinin tam olarak ne olduğu hakkında bir fikir sahibi olunması için öncelikle Bitcoin teknolojisinin tam olarak ne olduğunu anlamak gerekmektedir.

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Kripto para birimi, merkezi olmayan ve eşler arası bir ağdan çalışan bir tür elektronik para birimi olarak düşünülebilir.

Normal para birimlerinin aksine, kripto para birimleri üzerinde merkezi bir yönetim organizasyonuna sahip değildir. Bu özel kripto para da 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu.

Bitcoin neden kullanılmalı?

Bitcoini kullanmayı seçmenin arkasında birkaç neden vardır. Bunlar şöyle belirtilebilir;

     Bitcoin jetonlarının yardımıyla, anonim olarak herhangi bir ürün türünü satın alınabilir.

     Ayrıca, uluslararası işlemlerin çeşitli biçimlerini gelişmiş bir kolaylıkla gerçekleştirme imkanı vardır. Dahili işlemleri gerçekleştirmek için Bitcoin jetonlarını kullanmak da nispeten daha ucuz bir yoldur. Bunun nedeni, Bitcoin jetonlarının bir tür organizasyon veya ülke ile bağlantılı olmamasıdır.

     Bitcoinin yardımıyla, vergi kredi kartı ücretlerinden de kurtulmak mevcuttur. Bu, özellikle her türlü küçük işletmeyi yöneten kişiler için büyük bir avantajdır.

     Bazı Bitcoin jetonları satın almak, paranın bir kısmına yatırım yapmak için de iyi bir yöntem veya yoldur. Bu yatırım yöntemi son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

 

Bir kişinin Bitcoin tokenlerinden bazılarını satın almayı seçmesinin arkasındaki çoğu nedenler bunlardan oluşmaktadır.. Bunlar, bir kişinin bu özel teknolojiyi bir tür uygulama yardımıyla kullanmayı seçmesi durumunda deneyimleyebileceği avantajlar olarak da düşünülebilir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bir bireyin veya herhangi bir şirketin Bitcoinden bazılarını satın almayı seçebileceği temel olarak üç ana yol vardır. Ve bu üç ana yoldan aşağıda bahsedilmiştir.

      Bitcoin Borsası

Çevrimiçi olarak bazı Bitcoini satın almaya izin verecek bir uygulama veya bir tür pazar yeri kullanımı seçilebilmektedir. Bireylerin ve işletmelerin Bitcoini çevrimiçi olarak satın almalarının en yaygın yollarından biridir.

      Transferler Yoluyla

Bitcoini çevrimiçi olarak göndermeyi veya almayı sağlayacak bir tür mobil uygulama veya bilgisayar uygulaması da kullanılabilir.

      Madencilik Yoluyla

Ayrıca, çevrimiçi olarak bazı Bitcoini 'mayınlamalarına' (mining) izin verecek bir tür karmaşık matematik problemini çözmek için rekabet eden birkaç kişi vardır. Bu yöntemi uygulayan kişi, ihtiyaç duyabileceği bazı Bitcoinleri çıkarmak için herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymaz.

Bunlar, bir kişinin Bitcoin elde edebileceği en yaygın ve ilginç yollardan bazılarıdır.

Bitcoin Cüzdanı nedir?

Bitcoin teknolojisinin bir diğer önemli parçası da Bitcoin cüzdanıdır. Temelde bugün var olan iki tür Bitcoin cüzdanı vardır. Ve bu iki farklı Bitcoin cüzdan türü, buluttaki cüzdanlar ve bilgisayardaki cüzdanlardır. Cüzdan uygulaması bir nevi dijital banka hesabı olarak da düşünülebilmektedir. Bu Bitcoin cüzdanının veya Bitcoin cüzdan uygulamasının tüm Bitcoin teknolojisinin en önemli parçalarından biri olduğunun da unutulmaması gerekmektedir.

 

Bitcoin Kripto Para Biriminin Geleceği Nedir?

Bu özel teknolojiye yatırım yapmanın bir birey veya herhangi bir işletme için son derece karlı olabileceği gerçeği inkar edilemeyecek bir görüştür. Ancak Bitcoin teknolojisinin geleceğini kesin olarak belirlemek de son derece zor ve karmaşıktır. Çevrimiçi olarak Bitcoin teknolojisinin olumlu bir geleceği olduğunu belirten çeşitli yazılar bulunabilir, ancak çevrimiçi olarak Bitcoin teknolojisinin bir tür belirsiz geleceği olduğunu söyleyen yazılar da mevcuttur. Bu tür çalışmaların her ikisi de bu teknolojinin farklı yönlerini değerlendirme yönü ile farklılıklar gösterebilmektedir.