Ekod.net | Online Encrypted Text And File Sharing

Ekod.net is a secure website where you can share your texts and files online. Take a short link to your notes and share them with your friends.

Online Encrypted Text And File Sharing. | Encrypt and share your notes with a link that disappears automatically after reading

İnsansız Hava Araçları Geliştirilmeye Devam Ediliyor

49

Halen daha geliştirilmeye açık olan İnsansız Hava Araçları ( İHA) ilk örneklerini 1916 yılında ortaya koymakla beraber I. Dünya Savaşı ve dünya savaş tarihine damga vurmuş birçok savaşta kullanılmış ve savaşların kaderinde belirleyici roller oynamıştır. Günümüzde de insansız hava araçlarına dair gelişimler devam etmekte olduğu bildirilmektedir. Bu alanda gerekli yetkililer tarafından birçok bilgi verilmektedir. Bu bilgiler yazımızda yer almaktadır.

İnsansız Hava Araçlarının (İHA) gelişiminde askeri teknolojilerin önemi büyüktür, fakat günümüzde ise sivil kullanıma da açık olan İnsansız Hava Araçları birçok sektör ve alanda kullanılmakta olup, kullanılan işlerde amacına göre bir çok kolaylıklar sağlamakta ve zaman anlamında da önemli kazançlar sağlamaktadır. Peki bu sektörler nelerdir;

SAVUNMA VE EMNİYET AMACIYLA KULLANILAN İHA'LAR:

Savunma amacıyla kullanılan İHA'lar gözlem, keşif ve imha etme amacıyla üç ayrı grupta sıralayabiliriz. Genellikle ülkelerin sınır güvenliğinin tehlike ve önem gösterdiği sınır hatlarında gözlem amacıyla kullanımakta olup, sınırdan geçecek olan mülteciler, yasa dışı tacirler ile terörist unsurların tespit edilmesinde kullanılmaktadır. Keşif amaçlı İHA'lar ise savaşlarda düşman unsurlarının geçiş güzergahlarını, nerede bulundukları, kullandıkları techizatlar ve düşman unsurlarının sayısı hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Genellikle keşif amacıyla kullanılan İHA'ların tespit ettiği düşman unsurlarını üzerine bomba takılan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) imha eder ve böylelikle koordineli bir çalışma sonucunda tehlike bertaraf edilmiş olur.

Savunmanın yanı sıra emniyet hizmetlerininde kullandığı İHA'lar mevcuttur. Bunlar genelde geniş kapsamlı hava destekli operasyonlarda, miting ve gösteri yürüyüşlerinde alanı geniş açıdan görmek ve güvenliği üst düzeyde sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca turistlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde yaşanan olumsuz olaylarda polis ekiplerini olay yerine daha hızlı bir şekilde yönlendirmek amacıyla belirli zamanlarda uçuşlar yapılmaktadır.

TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK AMACIYLA KULLANILAN İHA'LAR:

Yakın mesafelerde taşımacılık yapılan bu tip İHA'lar ticari amaçla kullanılan İHA'lar sınıfına girmekte olup, ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) verdiği İHA1 4kg -25kg arası veya İHA2 25kg - 150 kg arası ağırlıkları olan İHA ehliyetinin kullanabildiği İHA'lar kullanılmaktadır. Lojistik ve taşımacılık amaçlı bu İHA'larSHGM'ye ticari amaçlı kullanılan İHA'lar olarak kaydedilmesi gerekmektedir.

Bu tip İHA'ları kullanan lojistik firmaları zaman, mesafe ve yakıt tasarrufu açısından büyük ölçüde kazanç sağlamaktadırlar. Ayrıca bu taşımacılık modeliyle hızlıca kargoların varılacak adrese ulaşmasıyla müşterilerin memnuniyetide artmakla beraber, bu teknolojiyi kullanan lojistik firmalarını tercih edenlerin sayısıda artmaktadır.

KAMERA ÇEKİMLERİNDE KULLANILAN İHA'LAR:

Genellikle SHGM'den alınan İHA0 500gr- 4gr ağırlık arası kullanılan İHA'lar tercih edilmekte olup, hobi ve ticari amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır. Hobi amacıyla kullanılan İHA'lar yapılan çekimlerin ticari faaliyetlerde kullanılmayıp kişilerin gezip gördükleri yerlerde çekimler yapamalarını sağlar. Hobi İHA'larının içine yarış amacıyla tasarlanan kısa sürede yüksek hızlara çıkan İHA'larıda sayabiliriz. Ticari amaçlı çekimlerde kullanılan İHA'lar ise film, belgesel ve reklam çekimlerinde kullanımaktadır.

ZİRAİ İLAÇLAMADA KULLANILAN İHA'LAR:

Zirai teknolojilerin gelişmesiyle İHA teknolojiside tarıma entegre olmuş durumdadır. Metrekarelerce büyük tarım alanlarının ilaçlamasında da kullanılan İHA'lar çiftçilere büyük kolaylık sağlamaktadır.  iğer tüm İHA'lar gibi bunlarında SHGM'ye kayıt edilip, İHA uçuş ehliyeti alınması zorunludur.

YANGIN SÖNDÜRME AMACIYLA KULLANILAN İHA'LAR:

İtfaiyenin bile ulaşamayacağı özellikle engebeli ve ormanlık alanlarda kullanılmasıyla yangına en kısa ve en etkili şekilde müdahalede bulunmayı kolaylaştıran İHA’lardır.

İHA İÇİN GEREKEN BELGELER VE İHA UÇUŞUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

İHA uçurabilmek için SHGM'nin verdiği İHA0, İHA1, İHA2 ehliyetlerine sahip olmak gerekmekte olup, satın aldığımız İHA'yıSHGM'nin sitesi üzerinde (500gr üzeri ağırlığı olan İHA'lar için) kayıt yaptırılması zorunludur.

Peki İHA ehliyetimiz var, İHA'mız sisteme kayıtlı, istediğimiz yer ve zamanda uçuş yapabilirmiyiz? Tabikide hayır. SHGM'nin resmi web sitesi üzerinden uçuşa yasaklı olmayan hava sahalarını tercih edip izin alınan gün ve saatlerde uçuş yapılabilmektedir. Özellikle hava alanları, yüksek gerilim hatları, otoyolları, askeri alanlar vb. kırmızı alan olarak tabir edilen yerlerde uçuş yapmak yasaktır. Bunun dışında yeşil alan olarak değerlendirilen uçuş yasağı olmayan bölgeler tercih edilmelidir.

İHA uçuş güvenliği açısından 120 metre mesafenin üzerine çıkılması yasak olup, gözle görülemiyecek kadar uzak mesafeye gönderilmemelidir. İnsanların kalabalık ve yoğun oldu yerlerde insanlara yakın mesafede uçurmak da çok tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken hususlardandır.