Ekod.net | Online Encrypted Text And File Sharing

Ekod.net is a secure website where you can share your texts and files online. Take a short link to your notes and share them with your friends.

Online Encrypted Text And File Sharing. | Encrypt and share your notes with a link that disappears automatically after reading

Profesyonel Bir Web Site İçin Altın Kurallar

62

 
Globalleşen dünyamızda teknolojinin gelişmesiyle birlikte hangi sektörde olunursa olsun ne iş ile meşgul olunursa olunsun işi artık dijital çağa taşımanın gereksinimi ister istemez anlaşılıyor,evet bu düşüncelerde haksız sayılmazsınızartık.Teknoloji’nin gelişmesiyle birlikte işletmeler kendilerini ve sunduklarıhizmetleri ilgi odak noktaları tanıtmak ve marka bilinirliği elde edip rakipleri ile rekabet etmek için birçok işletme dijital sektöre giriş yapıyor.
Bu incelemede konu hakkında ister tecrübesiz, ister biraz bilgi birikimi olduğu halde nereden başlanılacağı ve nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi sahibi değilseniz, yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye edilir. Bir web sitesi için gereken bütün detaylardan bahsediyoruz.
Alan Adı TLD Domain Seçimi
İşi dijital çağa taşıma fikrinde yapılacak öncelikli adım bir alan adı tescilidir. Alan adı (Domain) tescilibilindik firmalardan belli bir ücret karşılığında tescil edilebilir. Alan adı ücretlendirmeleri yıllık olarak ödenmektedir.İsteğinize bağlı olarak 2 yıl, 3 yıl ve daha fazla periyodlar ile ödemeler gerçekleştirilebilir.
Alan adı tescil edilen  firmaseçtikten sonracom,net,orggibibirçok alan adı uzantısı ile karşılaşıldığında hangisinin seçileceği konusunda kararsız kalınabilir. Bu TLD Domain uzantılarını işletme veya markanın amaçlarına yönelik seçilmesi doğru olacaktır.
TLD Domainlerden kısaca bahsetmek gerekirse, com domain uzantısı ticari sektörde faaliyet gösterecek işletme veya markalar için uygun olacaktır fakat günümüzde com. Domain uzantısını hemen hemen herkes kullanmakta denilebilir,net domain uzantısı İngilizce anlamı olarak networking kelimesinden türetilmiş bir uzantı türüdür,org domain uzantısı ise İngilizce anlamı organization kelimesinden türetilmiş bir domain türüdür.org domain uzantısını günümüzde kurumsal olarak faaliyet gösteren yardım dernekleri vb. kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.
Web Hosting (Website Barındırma)
Web hosting hizmeti alan adı seçiminizi gerçekleştirdikten sonraurladresiniziyaret eden kişilere gösterilecek içerik yüklenen alandır.Alan adıtescil edilen firmada hosting hizmetialınabilir veya farklı firmadan da temin edilebilir.
Web barındırmada önemli olan unsurlarlimitsiz trafik olması gerekmektedir ve hosting’in yüksek donanımlarla yükseltilmiş olması gerekmektedir.Sunucuda kesintiler yaşanmamalı, mümkünse A Class IP Adresi tercih edilir.Hostinginsağlığı ve SEOaçısından size yarar sağlayacaktır. A Class IP için ilgili firmaya konu hakkında ulaşılırsa yardımcı olacaklardır.
Web Scripti ve Tema Seçimleri
Web sitesini bir web tasarımcı ile kişiye özel bir şekilde web sitesi kodlattırılır veya hazır Wordpress gibi CMS yazılımlar kullanılarak işletme veya markaya özel bir tema seçimi tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar, Web sitenin modern kullanışıve siteyi ziyaret edecek odak kitlelerin ilgisini çekecek şekilde olmalıdır.
Web sitenin, basit bir ara yüze sahip olup soft renk tonları kullanılmasını önerilirve siteyi ziyaret eden kişinin aradığı içeriğe hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.
Web sitesinde diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise web sitenin kesinlikle mobil uyumlu olmalıdır.Siteye bilgisayardan erişim sağlandığında problemler ile karşılaşılmayabilir fakat akıllı cep telefonları, tablet vb. akıllı cihazlardan erişim sağlandığında web sitesinde görüntü bozulmaları veya yavaş erişim gibi sorunlara rastlanabilir.Siteyi ziyaret edecek kullanıcılar için web sitenin mobil uyumlu olduğundan emin olunmalıdır.
Sosyal Medya Entegrasyonları
Marka veya işletme için ilgi odak kitlelere ve rakiplere boy ölçebilmesi için marka veya işletmeile ilgili sosyal medya hesapları açarak sosyal medyadaki varlık sürdürülmelidir. Sosyal medya hesaplarında sürekli içerik paylaşımları yaparak hedef kitleyeulaşılabilir.Bu süreç biraz zor olabilirsonuçta ilgili sektör sizin gibi birçok kullanıcı bulundurmaktadır.
Sponsorluk ve reklam anlaşmaları ile sosyal medyada “bizde varız” diyerek varlığınızı ve marka bilinirliğinizi hızlı bir şekilde sürdürebilirsiniz.
Reklam Planlamaları
Marka bilinirliğini arttırmak adına reklam planlamaları yapılmalıdır.Reklam planlamalarını hedef kitlelerin ziyaret ettiği platformlar ile sponsorluk anlaşmaları sağlayabilir yadaGoogle Adsense reklam hizmetlerinden de yararlanılabilir.
SEO Çalışmaları
Bir web sitesi için vazgeçilmez olan şeylerden birisi deSEO çalışmalarıdır.SEO çalışması nedir diye söylenildiği duyulur gibi.SEO (Search Engine Optimization) Türkçe anlamı ile Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.
Web sitesi için iç ve dış seo çalışmaları yaparak ilgili anahtar kelimeler ile odak kitlenize rakiplerden  bir adım önde başlarsınız. Web sitenin sıralamasını yükseltmeye yaramaktadır. Bu SEO çalışması reklam planlamasına benziyor denilebilir fakat aralarında çokçafark bulunmaktadır.En temel fark ise reklam planlamasında ilgili sponsorayadaGoogle ads vb. reklam araçları sizin belirlediğiniz bütçe ve reklam süresi boyunca sizinle birlikte olacaktır. Belirlemiş olduğunuz reklam süresi veya reklam bütçesi bittiği takdirde reklamlarınız gösterimden kaldırılır fakat SEO çalışması bir reklam planlamasında daha çok web sitesine yapacağınız bir yatırım olarak düşünülebilir, bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.Sürekli web sitesinde olacak bir çalışma türüdür.
Tabiki SEO hizmetlerinin fiyatları biraz pahalı olabilir fakat bizce bu denli bir çalışma web sitelerinden esirgenmemelidir.