Ekod.net | Online Encrypted Text And File Sharing

Ekod.net is a secure website where you can share your texts and files online. Take a short link to your notes and share them with your friends.

Online Encrypted Text And File Sharing. | Encrypt and share your notes with a link that disappears automatically after reading

Yapay Zeka Günümüze Kadar Nasıl Geldi?

58

Son zamanlarda adından sıkça bahsedilen yapay zekâ kavramı özellikle Türkiye için uyarlanması ile birlikte hayatımız içerisinde yer edinmeye başlamıştır. Eskiden yalnızca bilim kurgu eserlerinde karşılaşılan bu teknoloji, akıllı makineler üretilmesini hedefleyen bilgisayar bilimi alanı olarak tanımlanmaktadır. Teknoloji dünyasında büyük bir öneme sahip olan ve ArtificialIntelligence olarak bilinen yapay zekâ, karmaşık problemlere insanlar gibi makinelerin de çözüm üretmesini sağlayan günümüzün en popüler teknolojisidir.

Yapay Zekâ Kavramı Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyada çok tartışılan bir konu haline gelen yapay zekâ teknolojisi en çok merak edilen konular arasında yerini almıştır. Teknoloji ve bilimi kapsamlı bir şekilde bir araya getiren bu teknolojinin gelişimi heyecanla takip edilmektedir. Peki, yapay zekâ kavramı nasıl ortaya çıkmıştır?

Yapay zekâ teknolojisi eksi ve köklü bir geçmişe sahiptir. ‘’ Makineler düşünebilir mi? ‘’ sorusunu ortaya atan ve makinelerin zekâsını tartışma konusu haline getiren Alan Mathison Turing tarafından 1943 yılında bu kavram ortaya çıkarılmıştır.

İlk yapay zekâ çalışmaları ise Pitts ve Mc Culloch tarafından başlatılmıştır. Yapay sinir hücreleri ile beraber farklı bilim dallarından yararlanan bu kişiler, robotlara farklı ve gelişmiş fonksiyonlar atanabilme özelliğini geliştirmişlerdir. Bu sayede fabrikalarda tek kollu robotların ilk adımları atılmıştır.

Genelde bilgisayar bilimleri ile ilişkilendirilen yapay zekânın biyoloji, matematik, felsefe, psikoloji ve daha birçok farklı bilim ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Bu bilim dallarındaki tüm bilgilerin bir araya getirilmesi için yapay zekâ teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Yapay Zekânın Faydaları Nelerdir?

Yapay zekânın teknolojik gelişmeler ile hayata girmesi ile beraber yapay zekâ faydaları merak edilmektedir. 20.yüzyılın orta zamanlarından bu yana yapay zekâ teknolojisi için kafa yorulmaktadır. Bu teknoloji ile beraber birçok konuda endişe duyulsa da, yapay zekânın faydaları göz ardı edilemez. İşte yapay zekânın sağladığı avantajlar şunlardır:

·         Bu teknoloji ile hata şansı sıfır olduğu için daha doğru işlemler yapılabilir.

·         Yapay zekâ teknolojisi ile geliştirilen akıllı robotlar uzay keşfi için kullanılabilir.

·         Bankalar ve borsalarda gerçekleştirilen işlemlerde yapılan sahtecilik yapay zekâ sayesinde kolay bir şekilde anlaşılabilir.

·         Aşırı zorlayıcı işlerde zeki makineler devreye girerek insanların zarar görmesi engellenir.

·         Sağlık alanında hastalıkların belirlenmesinde yardımcı olabilir.

·         Yapay zekâ teknolojisi ile geliştirilen makineler yorulmayacağı için durmadan çalışabilirler.

 Türkiye’nin Yapay Zeka Stratejisi Oluşturuldu

Türkiye’de yer alan zeki canlıları karşı özün ve dinamik karar verilmesi ve keşfedilmesi gibi eylemlerin gerçekleşmesi amacıyla yapay zeka alanında mevcut edici belirlendi. Ulusal Yapay Zeka stratejisine göre 2021 ile 2025 arasında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi resmi gazetede yayınlanmış durumda.Kalkınma planı doğrultusunda 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programı gerçekleşti. Burada Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan belge doğrultusunda Türkiye'nin 2025 yılına kadar Yapay Zeka alanında yürüteceği çalışmalar için bir harita oluşturuldu.

Oluşturulan strateji doğrultusunda amaç ve tedbirleri alınarak Dijital Türkiye ve Milli Teknoloji Hamlesi vizyonları oluşturuldu. Dijital Türkiye günümüzde ekonomik ve kamusal faaliyetleri oluşturmakta olup beraberinde üretkenlik artışı ve veriden ürettiği değerle küresel şekilli Türkiye’yi hedefliyor. Türkiye çapında Yüksek Teknoloji sorunları ve beraberinde milli özgün olarak öğretilmesi sağlanarak insan ve altyapı kalitesinin geliştirilmesi hedefleniyor. Gerçekleşen milli teknoloji hamlesi ile birlikte ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı güçlendirmesi amaçlanmaktadır. Oluşturulan bu politikanın uygulamalarının hayata geçmesi bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre stratejinin önsözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olup yapay zekaya dayalı sistemlerin aynı zamanda meslekler ve gündelik yaşam gibi durumlar üzerinde etkisi olduğu belirtilmektedir. Bunun yanı sıra yeni bir çağın eşiğine geldiğimde ifade ediyor.

Cumhurbaşkanımız da bu alanda konuşarak Yapay Zeka teknolojisinin küresel ekonomik yapı Üzerinde büyük bir etki yarattığı ifade edilirken sibernet kurucusu olan El Cezeri ile Türkiye'de yapay zeka ile dair adımlar atıldığı ifade edildi. Başkanı tarafından ülkemiz doğrultusunda Yapay Zeka alanında yeni atılma oluştuğu zamanı  geldiğinde bunun yapılmayacağına inandığı ifadesi verildi. Ulusal yapay zeka stratejisine göre  6 adet stratejinin belirlendiği ve bu doğrultuda araştırma ve yenilikçiliğin desteklendiği söylendi.